Ako na vysušovanie muriva bez narušenia prevádzky budovy?

Vlhkosť múrov našich starších domov alebo starších administratívnych budov nie je príjemná. Napriek tomu väčšina z nás nemá potrebu riešiť rozširujúcu sa vlhkosť. Posledným impulzom zväčša býva narušená statika domu alebo vysoké náklady na prevádzku budovy. Dnes však poznáme aj také technológie, ktoré nenarušia prevádzku budovy a nijakým spôsobom neovplyvnia doterajší chod domácností. Aký je teda priebeh sanácie muriva a aká metóda skutočne pomáha?

 

Úspora energie ako hlavný podnet na vysušovanie

 

Neustále zvyšovanie cien energií vedie k našim snahám o ich úsporu. Zväčša až pri hľadaní spôsobu, ako energiu ušetriť, si uvedomíme, že jej najväčší únik nám spôsobuje zlý technický stav budovy. Zo stavebnej praxe vieme, že aby sa zabránilo úniku energie, staršie budovy sa dodatočne zatepľujú.

 

Zabúda sa však riešiť primárna príčina úniku energie a tou sú vlhké múry. Ak sa vlhkosť z múrov neodstráni pred zatepľovaním, samotné zatepľovanie nebude mať taký veľký efekt. Je preto dôležité najprv začať riešiť príčiny vlhnutia budovy, než jej dôsledky.

 

Aký je postup vysušovania budov?

 

Aký je teda správny a úspešný postup sanácie muriva, ak sa preň už raz rozhodnete? Ako prvú treba zistiť príčinu vlhnutia budov. Od nej sa totiž odvíja aj následný postup a výber metódy sanácie. Najbežnejšie príčiny vlhnutia sme vám predstavili v našom nedávnom článku, ktorý si môžete prečítať tu.

 

Najčastejšou príčinou u starých objektov je však kapilárne stúpajúca zemná vlhkosť v murive. A práve vlhkosť spôsobená kapilárne stúpajúcou zemnou vlhkosťou pomáha odstrániť technológia Aquapol. Je to jedinečná, a doteraz stále neprekonaná metóda vysušovania tohto typu vlhkosti. Táto technológia bola niekoľkokrát ocenená na výstavách po celej Európe.

 

Technológia Aquapol je účinná a úspešná vo svete

 

Technológiu Aquapol označujeme aj ako inteligentné vysušovanie muriva. Funguje totiž na báze fyzikálnych zákonov, vďaka ktorým úspešne odvracia vodu späť do pôdy. Na trhu je známa už od roku 1985 a to, že je úspešná doteraz, svedčí o jej vysokej kvalite.

 

Už krátko po svojom vzniku dostala v Rakúsku niekoľko ocenení. Prvým bola cena „Objav národohospodárskeho významu“, Kaplanovu medailu zas dostal dostal tvorca technológie Mohorn Wilhelm. Technológia Aquapol je dnes certifikovaná v mnohých krajinách Európy aj sveta. Na Slovensku bola technológia prvýkrát použitá v roku 1989 a odvtedy vysušila viac ako 2 000 objektov.

 

Vysušovanie muriva bez narušenia prevádzky budovy

 

Samotná sanácia technológiou Aquapol prebieha bez veľkých príprav. Budova je teda ďalej obývateľná a nie je nutná zmena chodu jej prevádzky. Celá príprava na vysušovanie totiž spočíva v tom, že sa do budovy nainštaluje špeciálny prístroj. Väčšinou sa montuje na strop suterénu alebo prízemia domu či inej stavby. Technológia Aquapol je vhodná pre akýkoľvek typ stavby, a preto je často inštalovaná do rodinných domov, veľkých penziónov, administratívnych budov či dokonca kostolov.

 

Overovacie merania ako kontrola kvality vysušovania

 

Počas procesu vysušovania sa vykonáva niekoľko kontrolných meraní, ktoré vždy ukážu, ako sanácia postupuje. Okrem komplexných meraní vlhkosti prebiehajú aj merania klímy a stupňa zasolenia muriva a omietky. Tieto merania sa vykonávajú laboratórnou metódou priamo na mieste sanácie.

 

Znamená to, že ak sa rozhodnete využiť technológiu Aquapol, pravidelne vás bude navštevovať špecializovaný technik a kontrolovať, ako sa vysušovaniu darí. Práve výsledok týchto meraní dokazuje, že technológia Aquapol je skutočne efektívnym pomocníkom vysušovania budov. Svedčí o tom taktiež vyše 50 tisíc namontovaných prístrojov po celom svete. Ak máte záujem dozvedieť sa o technológii viac, neváhajte nám napísať.