Aquapol vysušovanie domov

Najčastejšie príčiny, ktoré spôsobujú vlhnutie budovy

Pozorujete na svojom dome alebo inej budove znaky vlhnutia muriva? Plesne, vlhké omietky či kvapôčky vody na stenách? Existuje až dvanásť príčin vlhkosti, najčastejšími príčinami vlhkosti v murive však bývajú práve štyri príčiny, ktoré vám priblížime v tomto článku. Práve tieto štyri príčiny môžu byť dôvodom vzniku vlhkých stien a plesní, a preto si nechajte poradiť najlepší spôsob, ako sa vlhkosti zbaviť.

 

1.   Kondenzácia vody na stenách

Kondenzácia vody na povrchu steny vzniká v dôsledku dosiahnutiu rosného bodu vodných pár vo vzduchu. Býva spôsobená nedostatočnou tepelnou izoláciou steny, prítomnosťou tepelného mostu alebo v zateplenom dome polystyrénom; v kombinácii s plastovými oknami dom úplne uzatvoríme a stáva sa nepriedušný.

V niektorých prípadoch býva kondenzácia vody na stenách spôsobená aj vysokou vlhkosťou vzduchu, napr. keď sa varí a nevetrá.

Obrovským problémom je vznik plesne na vnútorných povrchoch. Skondenzovaná voda umožňuje rast plesní na materiáloch, ako je latex vo farbe na steny.

Vzduch obsahuje plesňové spóry (výtrusy) rôzneho druhu, ktoré sa podobne ako prach usádzajú na povrchoch stien a nábytku. Ani na vzduchu, ani na suchých povrchoch nenachádzajú tieto spóry podmienky na rast. Ak povrch zvlhne (kondenzuje voda, presiakne dažďová voda, zatečie voda z vane a pod.), začínajú tieto plesňové spóry veľmi bujne rásť, vytvoria viditeľný plesňový trávnik. Ak táto vlhkosť vyschne, prestane nárast – vývoj plesne sa začne až vtedy, akonáhle sa vlhkosť opäť vyskytne. Ak chceme odstrániť už vzniknutú pleseň, musíme dbať predovšetkým na to, aby povrchy napadnuté pliesňou vyschli, a zabrániť opakovateľnému zvlhnutiu. Pleseň potrebuje vlhkosť, a tá môže vzniknúť kondenzáciou (zrazením) vody nachádzajúcej sa vo vzduchu.

 

2.   Vzlínanie vody zo zeme

Staré budovy majú neraz poškodenú, alebo dokonca neexistujúcu hydroizoláciu spodnej stavby proti vode a zemnej vlhkosti. Voda do múrov tak stúpa veľmi ľahko. Tento fyzikálny mechanizmus sa nazýva vzlínanie. Vďaka nemu dokáže voda stúpať do výšky a poškodzovať tým múry. Riešenie takéhoto typu vlhkosti je potrebné odstrániť komplexne, a preto je potrebné posúdenie stavby skutočným odborníkom.

 

3.   Hygroskopická vlhkosť

Každý múr a každá omietka obsahujú určité množstvo hygroskopickej vlastnej soli (soľ v stene) ako aj cudziu soľ (napr. soľ zo zeme). Tieto soli sa pôsobením kapilárnej vzlínajúcej vlhkosti „vymývajú“ zo zeme príp. z muriva. Ukladajú sa najčastejšie v odparovacej zóne muriva, v omietke alebo nátere. Aj keď je murivo vo vnútri suché, môže sa stará, zasolená omietka či náter pri vyššej vzdušnej vlhkosti javiť ako mokrá (hygroskopická).

 

4.   Dažďová voda

Ďalšou z príčin vlhnutia muriva je aj dažďová voda, ktorá môže do múrov prenikať viacerými spôsobmi. Buď do stien steká cez trhliny vo fasáde domu, alebo nasakuje do zlej omietky, ktorá vlhkosť prepúšťa. Na vine pritom nemusí byť len práve padajúci dážď, no aj dažďová voda odrazená od okolia, ktorá naráža na múry vašej budovy. Jej najčastejším prejavom sú zelené mapy na soklovej oblasti.

 

Ako si účinne poradiť s vlhkosťou?

Na trhu existuje mnoho metód, ktorými možno vlhnutie pozastaviť. Pri každej metóde však treba brať do úvahy typ vlhkosti a jej účinnosť z dlhodobého hľadiska. Ak ste už vyskúšali viac neúčinných metód, alebo sa chcete ohľadne vysušovania muriva len poradiť, neváhajte nás kontaktovať. Naši technici vám ochotne poradia a zároveň dôkladne vysvetlia, v čom spočíva naša AQUAPOL technológia vysušovania budov a prečo je práve ona dlhodobo účinná.