Ako na odstraňovanie vlhkosti v starých a historických budovách?

Kapilárne vzlínajúca sa zemná vlhkosť najčastejšie postihuje staré a historické budovy. Rekonštrukcia pamiatkovo chránených budov je však veľmi zdĺhavá a náročná, keďže musí prebiehať podľa presných postupov. Musia byť využívané neinvazívne metódy a nie sú dovolené žiadne zásahy do muriva.

 

Ako teda natrvalo vysušiť vlhké múry starých budov a odstrániť zasolenie omietok? Jednoznačne pomocou technológie Aquapol. V tomto článku vám preto vysvetlíme, prečo je na vysušovanie starých budov naša magnetokinetická metóda najideálnejšia a takisto vám zodpovieme na všetky otázky, ktoré by vás v súvislosti s technológiou Aquapol a vysušovaním historických budov mohli zaujímať. Čítajte ďalej.

 

Prečo múry starých budov vlhnú?

 

V praxi sa stretávame s tým, že čím je stavba staršia, tým je väčšia aj pravdepodobnosť vlhnutia múrov. Je to spôsobené tým, že väčšina starých stavieb má základy izolované len tzv. papierom, ktorého životnosť je maximálne 15 – 30 rokov. V horšom prípade  horizontálna izolácia základov budovy chýba úplne, a teda sa niet čo čudovať, že sú staré stavby na vlhkosť tak náchylné.

Kláštor Močenok, vysušený Aquapolom

 

Vlhkosť je však prirodzenou vlastnosťou muriva. Problémom sa stáva až vtedy, keď je jej v murive nadmerne veľa a ohrozuje nielen tepelnoizolačnú schopnosť muriva, no aj jeho kvalitu a statiku. Nadmerná vlhkosť vzniká z rôznych príčin, u starých budov je to najčastejšie kapilárne sa vzlínajúca vlhkosť, ktorú spôsobuje práve nedostatočná izolácia základov a spodnej stavby.

 

Vďaka čomu je Aquapol vhodný aj do historicky chránených objektov?

 

Ako sme už spomenuli, historické budovy nemôžu byť vysušované pomocou tzv. invazívnych metód – a teda pri sanácii zväčša nie je dovolené akokoľvek zasahovať do muriva a stavby ako takej.

 

Technológia Aquapol patrí medzi neinvazívne metódy vysúšania budov. Vlhkosť odstraňuje bez porušenia muriva, nenarúša stavebnú podstatu budovy ani nevyžaduje žiadny veľký zásah do stavby. Nepoužíva žiadnu chémiu a dokonca nepotrebuje ani napojenie na elektrickú energiu. Vhodná je teda na vysušovanie rôznych typov historických budov.

Evanjelický kostol Modra, vysušený technológiou Aquapol

 

Ako funguje technológia Aquapol?

 

Aquapol pri odstraňovaní vlhkosti z múrov využíva prítomnosť zemského magnetizmu. Vyvoláva spätný chod vzlínajúcej sa vlhkosti tým, že vyžaruje pravotočivo polarizované vlny. Tie spôsobujú, že molekuly vody stúpajúce v kapilárnom systéme muriva smerom nahor zmenia svoj smer prúdenia. Nevystupujú teda smerom hore, ale sú tlačené smerom dolu, späť do zeme. Viac o princípe magnetokinetickej metódy vysúšania budov si môžete prečítať v článku Ako sa zbaviť vlhkého muriva pomocou elektronickej (magnetokinetickej) vysokofrekvenčnej metódy?

 

 

Ktoré historické objekty sa nám podarilo vysušiť?

 

Technológiu Aquapol stačí len jednoducho namontovať na strop miestnosti a ona si už sama, bez obsluhy, bude plniť svoju úlohu. Vyzerá ako luster a v budove ostáva natrvalo, keďže nahrádza chýbajúcu, poprípade neefektívnu horizontálnu izoláciu stavby. Na Slovensku sa nám s Aquapolom zatiaľ podarilo vysušiť niekoľko historických budov či pamiatkovo chránených objektov, napríklad Kalvínsky kostol v Bratislave, Rímskokatolícky kostol v Malej Čause, Evanjelický kostol v Modre, Evanjelický kostol v Pezinku, Kláštor Močenok a Múzeum Nové Sady.

Múzeum Nové Sady, vysušené pomocou technológie Aquapol

 

Aká je životnosť Aquapolu?

 

Trvalá účinnosť technológie je 70 – 100 rokov, pričom jej záruka je až 25 rokov. Výrobca teda garantuje skutočnú rakúsku kvalitu, ktorá po celej Európe úspešne vysušuje domy už 34 rokov, na Slovensku 26 rokov. Mnohé historické stavby a pamiatkovo chránené budovy tak dodnes stoja v celej kráse len vďaka Aquapolu.

 

Ak sa aj vy trápite s vlhkosťou v starej či historickej budove, pokojne nám zavolajte alebo napíšte. Veľmi radi vám osobne bližšie poradíme a dáme všetky potrebné informácie, ktoré pri boji s vlhkosťou potrebujete vedieť.