Inteligentná metóda vysušovania starých budov
Systém Aquapol ako jedna z pomocí
Pri starších rodinných domoch, neraz aj pamiatkovo chránených, je veľmi častým problémom vlhnutie muriva, ktoré zvykne byť sprevádzané rôznymi nepríjemnými symptómami.
Majitelia takýchto budov určite vedia o čom je reč – zatuchnutý vzduch, plesne, nepríjemný chlad sálajúci z vlhkých stien. Veľa krát sa im zdá, že jediným riešením je budovu zbúrať.
Vysušovanie starých domov Aquapolom
Ale staré domy majú svoje čaro, takže netreba sa nechať odradiť. Metódy na odstránenie vlhkosti v murive sú v dnešnej dobe rôznorodé. Keďže existuje 12 odlišných druhov vlhkostí, je ako prvé dôležité určiť príčinu vlhnutia. Najčastejšou príčinou vlhnutia je kapilárna vzlínavosť vlhkosti.
Ide o fenomén, kedyv prípade poškodenej alebo úplne chýbajúcej horizontálnej izolácie porózny stavebný materiál nasáva zo základov molekuly vody. Zemná vlhkosť stúpa nahor v nepatrných dutinách muriva, v kapilárnom systéme, v kanálikoch muriva tenkých ako vlások, a odparuje sa v takzvanej zóne odparovania. S kapilárne vzlínajúcou vlhkosťou si už od roku 1985 v Európe a od roku 1993 aj na Slovensku dokáže poradiť technológia AQUAPOL. Inštalácia technológie nenaruší prevádzku budovy, robí sa teda bez akýchkoľvek úprav v budove. Podstatou technológie AQUAPOL je nainštalovanie AQUAPOL prístroja do objektu. Prístroj sa zväčša montuje na strop v suteréne alebo prízemí.
Zariadenie AQUAPOL prijíma gravomagnetickú energiu zeme, ktorú neustále pravotočivo polarizuje. Toto polarizované pole sa následne vysiela do priestoru, a spôsobuje, že voda v kapilárach muriva klesá späť pod úroveň podláh. Zariadenie nie je napojené na klasický zdroj elektrickej energie ako bežné spotrebiče. Murivo po nainštalovaní prístroja začne vysychať a následnú opravu omietok si môže zákazník naplánovať, pričom náklady na jej obstaranie sú často nižšie ako pri klasických metódach. Súčasťou dodávky technológie sú komplexné merania vlhkosti muriva (vykonávajú sa laboratórnou metódou priamo na mieste za pomoci mikroprocesorových váh) , klímy aj stupňa zasolenia muriva či omietky. Tieto merania presne informujú o celom priebehu vysušenia a tým vlastne prinášajúdôkaz, že murivo by nielen malo, ale i naozaj vysýcha. Životnosť inštalovanej technológie a jej účinnosť výrobca udáva na 70 až 100 rokov.